indrukwekkend bezoek rabbijn Soetendorp

Iedere ontmoeting is een kans. 

Woensdagmiddag kwam rabbijn Awraham Soetendorp in de middag naar Sorghvliet om een lezing aan klas 4 te geven. De vierdeklassers hoorden in de aula van Soetendorp zijn aangrijpende verhaal hoe hij als joodse baby bij een familie in Velp ondergedoken heeft gezeten en hoe hij door christelijke pleegouders werd opgevoed. Soetendorp overleefde Tweede Wereldoorlog en de sjoa. Soetendorp vertelde hoe hij zich zijn hele leven, als rabbijn in Israël en Amerika en later als rabbijn van de Liberale Synagoge in Den Haag, heeft ingezet voor vrede. Met voorbeelden uit zijn leven liet hij de leerlingen van klas 4 zien hoe hij als tachtigjarige rabbijn nog iedere dag streeft naar verbinding. Hij nodigde de leerlingen uit om vragen te stellen en hij hield de vierdeklassers voor dat  de aula een 'huiskamer' was. Datzelfde deed hij twee weken geleden toen hij in Buitenhof in een gesprek over Israël en de Palestijnen de hand reikte aan imam Samier Madhar. Soetendorp was verbaasd over de reactie in de media dat zoiets gewoons, als iemand een hand geven, zoveel indruk heeft gemaakt. Daar kwam hij ook achter toen nog veel vierdeklassers na afloop van zijn verhaal naar hem toe kwamen om met hem verder te praten. Soetendorp bleef nog lang in de school. Hij herhaalde het motto van zijn verhaal: "Iedere ontmoeting is een kans." Het was indrukwekkend om te zien hoe een tachtigjarige rabbijn strijdt tegen het cynisme en onverschilligheid, met zoveel vuur en bevlogenheid dat de meeste vierdeklassers geraakt waren of op zijn minst opgevallen is dat die oude man "toch wel iets te vertellen had," om het met de woorden van een niet bijster gemotiveerde leerling uit klas vier te zeggen. Iedere ontmoeting is een kans. Het was een mooie middag. 

indrukwekkend bezoek rabbijn Soetendorp

Archief